Ziua Mondială de Luptă Împotriva Cancerelor de Sânge 2026

Conferința de presă organizată de Federația Asociațiilor de Cancer și Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice, în data de 20 mai 2026, hotel Capitol, a avut ca scop creșterea gradului de informare privind cancerele de sânge din România.

Un punct central al evenimentului l-a reprezentat promovarea înscrierii în Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice, subliniindu-se faptul că donarea de celule stem poate reprezenta o șansă reală la viață pentru pacienții diagnosticați cu boli grave ale sângelui.

Evenimentul a avut un rol informativ și de mobilizare publică, punând accent pe solidaritate, educație medicală și importanța donării voluntare de celule stem hematopoietice ca gest salvator!